DOM PRE VNUČKU

AUTORI:
Ing. arch. Lukáš Rypák
Ing. arch. Karol Volf
Ing. arch. Adam Lukačovič

SPOLUPRÁCA:
Lukačovič architekti

KLIENT:
dedko

ROK:
2023 / architektonická štúdia

Netradičné zadanie, netradičné riešenie.
Starý otec sa rozhodol podarovať vnučke špeciálny dar.

Obec Hôrka nad Váhom sa nachádza v Trenčianskom samosprávnom kraji, neďaleko Nového Mesta nad Váhom. Zástavba obce si drží tradičný vidiecky charakter. Na najstaršiu kompaktnú zástavbu domov na úzkych pozdĺžnych parcelách nadväzuje zástavba voľne stojacich rodinných domov z 2.polovice 20. storočia a postupne pribúdajú súčasné typologické druhy v podobe jednopodlažnej zástavby bungalovov.

Návrh domu reflektuje pestrú zástavbu nie len v obci, ale aj na samotnej parcele. Tradičný kompaktný dom je rozložený na jednotlivé miestnosti, ktoré sú opätovne spojené do jednej budovy. Hmoty reprezentujúce izby sa od seba líšia výškou, tvarom, natočením na svetové strany či orientáciou pultovej strechy. Členitá hmota domu sa zarezáva do klesajúceho terénu, je skrytá v okolitej vegetácii, dom nepriznáva svoju skutočnú veľkosť. Rozdelením hmôt vznikajú početné štrbiny, v ktorých sa k interiéru kde-tu primiešava kúsok exteriéru. Okná v štrbinách ponúkajú širokú škálu priehľadov a atmosfér.

Zaujímavosťou je, že dom neobsahuje klasickú chodbu. Z jeho centra vedú prístupy do všetkých častí, pričom ponúka pohľad na rôzne zákutia záhrady. Okná sú orientované na všetky svetové strany, no priestor si ponecháva svoju záhadnosť – nikdy neodhalí celý svoj charakter z jedného miesta. Napriek úplne otvorenému riešeniu zostáva priestor plný prekvapení, ktoré neustále lákajú objavovať jeho vnútro. Vstavaný nábytok ukrýva miestnosť za miestnosťou, až kým sa cez halu nevrátime späť na začiatok. Celý koncept predstavuje akúsi hru, kde pragmaticky prepojené priestory a funkcie vytvárajú plynulý pohyb bez potreby tradičných chodieb.

Svojský charakter domu podporuje tvarovanie pultových striech, orientovaných diagonálne, čo pomáha z rôznych pohľadov skryť ich skutočnú výšku. Výška jednotlivých hmôt je odpoveďou na funkciu, ktorú skrývajú. Najvyššia a najrozsiahlejšia je dvojpodlažná technická časť s garážou a pracovňou na poschodí. Nasleduje obývačka, ktorá ponúka vysoký strop s priznaným sklonom strechy aj v interiéri, veľkorysé okno sa pozerá do záhrady. O niečo nižšia kuchyňa je presvetľovaná zo severu vďaka oknu osadenom v najvyššom bode hmoty. Detské izby a spálňa majú rovný strop, vďaka čomu na streche vzniká stupňovitý priestor na intenzívnu vegetáciu väčších rozmerov. A nakoniec najnižšia časť – hala s centrálnym svetlíkom, ktorá prepája všetky hmoty plochou extenzívnou strechou. Rozlohou veľká miestnosť si zachováva intimitu a teplo domova prostredníctvom série zaoblených rohov, vstavaného a voľne stojaceho nábytku z masívneho dreva a dostatkom prirodzeného svetla.